Poskytujeme dopravu zdarma na nákup od 2200,-Kč.

Lněné látky

Lněné látky

Len je historicky nejstarším oděvním materiálem, kdysi to byl materiál chudých, což už v dnešní době dávno neplatí. Z rostliny se zpracovává stonek. Len je nejsilnějším a nejpevnějším textilním vláknem. Lněná látka má charakteristickou povrchovou texturu a přirozený lesk. Je na omak chladivá, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost.

Lněná vlákna mohou přijmout až 30% vody a přitom nejsou na omak mokrá. Len je schopný pohltit tolik tekutiny, kolik sám váží v suchém stavu a dokáže vodu opět odpařit. Tepelná odolnost lnu je vyšší než u bavlny- len snáší i teploty přes 200°C, proto můžeme lněné látky bezpečně vyvařovat. Obsahuje oleje, které přispívají k dobrým vlastnostem vlákna a prospívají i tělu.

Díky všem těmto vlastnostem je lněná látka používána hlavně v létě, při cestování, v horkém prostředí, pokud se v něm zpotíte, nebudete se cítit mokře.  Je to ideální materiál na letní košile, halenky, kalhoty, šaty, tuniky nebo také pro domácí textil, jako jsou utěrky, ubrusy, prostírání, ručníky, závěsy a ložní povlečení.

Jeho přirozenou mačkavost lze zmenšit správným praním i skladováním. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy.  Při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků. Lněné materiály mají dlouhou životnost.

Prát nejlépe samostatně (chytá vlákna ostatních materiálů): bílé na 60°C, barevné na 40°C. Běžně srážlivost bývá cca 5%. Len lze i vyvářet, avšak je nutné počítat s větší srážlivostí.