Poskytujeme dopravu zdarma na nákup od 2200,-Kč.

Viskóza

Viskóza

Viskóza a další jí podobné látky jako tencel (pevnější) nebo modal (kvalitnější) se v obchodech vyskytují stále častěji. Jsou to polosyntetická vlákna z regenerované celulózy, která mají hodně společných vlastností s bavlnou. Celulózová vlákna se vyrábějí už od začátku 20. století. Od té doby vzniklo mnoho nových druhů s lepšími vlastnostmi, např. vyšší pevností a odolností. Běžná viskóza není moc odolný materiál, ale vynahrazuje to příjemným omakem, prodyšností, chladivostí a v neposlední řadě i nízkou cenou.

Viskóza je uměle vytvořený materiál z rostlinné suroviny – celulózy. Viskózové vlákno je většinou samo o sobě málo elastické, proto se viskózové látky mačkají a vytahují. Přidáním elastanu se tento nedostatek trochu vyrovná.

Viskóza je špatně odolná proti oděru, což se může projevit slábnutím materiálu a vytvářením žmolků na exponovaných místech. Viskóza snáší styk se slabými kyselinami i zásadami, ale koncentrované zásady ji mohou poškodit. Vadí jí i opakované praní v běžných pracích prostředcích, které ji – i vzhledem k nízké mechanické odolnosti za mokra – poškodí dřív než bavlnu. Je proto lepší prát ji v šetrném pracím prostředku.

Viskóza snáší vyšší teploty, lze ji žehlit žehličkou nastavenou na vlnu nebo bavlnu. Viskóza dobře absorbuje vlhkost a relativně rychle schne. Vlhká je ale studená, nehřeje. I za sucha je viskóza chladivá a je to proto oblíbený materiál na letní oblečení. Viskóza dobře přijímá barvu a dá se barvit i doma, a to barvami určenými na rostlinné materiály.